תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    גיאופוליטיקה וניהול הסכסוך  
גיאופוליטיקה וניהול הסכסוך
גיאופוליטיקה וניהול הסכסוך
פרויקט מחקר על השכונות הערביות במזרח ירושלים
השכונות הערביות במזרח ירושלים הן במידה רבה "ארץ לא נודעת" (Terra incognita) עבור הציבור הרחב וגם עבור הרשויות השלטוניות. זאת למרות העובדה שירושלים עומדת במוקד סכסוך אזורי ושהצדדים הישירים לסכסוך – כמו גם הקהילה הבינלאומית – נדרשים לגבש מדיניות הן כלפי פתרון לטווח ארוך והן לגבי מרקם החיים של התושבים במצב הקיים.
לאחרונה מכון ירושלים יזם פרויקט מחקרי רב-שנתי חדש בנושא השכונות הערביות במזרח ירושלים שמטרתו למלא את חלל הידע ואת המחסור הקיים בנתונים על האוכלוסייה הפלסטינית במזרח ירושלים ועל מצבה של מערכת התשתיות והשירותים בשכונות אלו. תוצרי הפרויקט יאפשרו לרשויות ולחברה האזרחית ולשחקנים השונים, לארגן מערכת חיים עירונית לתועלת כל הצדדים עד ליום שבו ניתן יהיה להגיע להסכם מדיני.
הפרויקט עוסק במגוון רחב של נושאים והיבטים הנוגעים לשכונות הערביות במזרח ירושלים והוא מעוניין לחשוף את המאפיינים החברתיים, הכלכליים והפוליטיים בשכונות אלו ולשרטט תמונת מצב לגבי הצרכים של האוכלוסייה והבעיות המרכזיות בחיי היום-יום של התושבים.
 
שיטת המחקר מבוססת על שילוב של מחקר כמותי ואיכותני ועל עבודת שדה וראיונות עומק לצד שימוש במאגרי מידע קיימים ברשויות הממשל, במכוני מחקר ובחברות המספקות שירותים ציבוריים. לקריאה נוספת על מהלך המחקר. חברי צוות המחקר כוללים את חוקרי המכון פרופ' יצחק רייטר, ישראל קמחי, ד"ר מאיה חושן וליאור להרס ושני חוקרים פלסטינים - נאסר אבו-ליל ומוחמד נכאל.

להלן דוחות המחקר שפורסמו עד כה:במסגרת מחקר זה נערכים במכון שולחנות עגולים העוסקים בבעיות ובצרכים של התושבים בשכונות הערביות במזרח ירושלים. בשולחנות העגולים משתתפים חוקרי המכון, נציגי השכונות הרלבנטיות, נציגי עיריית ירושלים, ובהם יועץ ראש העיר לענייני מזרח ירושלים, חברי מועצת העיר ונציגי ארגוני חברה אזרחית הפועלים במזרח ירושלים. 
פרויקט זה נעשה בשיתוף פעולה עם קרן פרידריך נאומן לקידום החירויות. 
בחודש יוני 2014 נערך השולחן העגול הראשון שעסק בשכונת צור באהר ובסוף חודש אוגוסט 2014 התקיים השולחן העגול השני שעסק בשכונת בית חנינא לצד דיון המשך שעסק בשכונת צור באהר.  
בחודש יולי 2015 נערך שולחן עגול בנושא שכונת א-טור והשולחן העגול האחרון עסק בשכונת ואדי ג'וז והתקיים בנובמבר 2015.

בנוסף לכך כל שנה עורך המכון כנסים ציבוריים העוסקים במצבן של השכונות הערביות במזרח ירושלים ובהם אנו מציגים את הממצאים של דו"חות המחקר שפרסמנו באותה שנה. הכנס הראשון נערך בדצמבר 2014 והכנס השני נערך בדצמבר 2015
הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS